Klub u fokusu – FK Novi Pazar

Izvor: Zajednica
Ponovo je Novi Pazar važan faktor u Super ligi Srbije, godinama unazad postavljaju svoje mesto pod zvezdama domaćeg fudbala i čini se da su sve više bliži snovima svojih navijača i grada koji se ponaša drugačije od ostalih.
Zbog čega? Pre svega zbog činjenice da je u Novom Pazaru i te kako izražen lokalpatriotizam. Kada prođete čaršijom, spoljnim ulicama, oko stadiona, plavo-bele boje skoro su svuda i samo se čeka “vikend” kako bi se peške od svojih kuća išlo put Gradskog stadiona.
O sezoni koja je polako na izmaku, a u kojoj su Pazarci u samom vrhu, za sajt Super lige govorili su trener Nenad Lalatović i generalni direktor kluba Fikret Međedović.
Nenad Lalatović: Pobeda nad Zvezdom jedna od mojih najvećih
Da li su se slegli utisci posle trijumfa nad Crvenom zvezdom?
– SIgurno da je to jedna od mojih najvećih pobeda, jednom sam pobedio sa Voždovcem, Vojvodinom sada sa Novim Pazarom. Kakav je Zvezda klub, učesnik Lige šampiona, imaju sjajnog trenera, upravu na čelu sa Zvezdanom Terzićem, trijumfovati bez tri standardna igrača. Odigrali smo na nivou, pre svega taktički. Rekao sam igračima, ako hoće da pobede Zvezdu i Partizan da uđu u utakmicu sa 200 odsto, da se ne uplaše Marakane, da bi uopšte mogli da igraju protiv Zvezde. Ona je igrala u najjačem sastavu, bili su ubeđeni da će nas pobediti. Osvajali smo prostor, u drugom poluvremenu smo igrali dobro. Gubiti od Zvezde na Marakani i posle pobediti je neverovatno. Cilj je bio da ih prekinemo, namerno smo udvajali neke igrače, nismo se uplašili, pustili smo ih da igramo. Vratili smo se i posle primljenog gola, kod kojeg smo loše stajali. Posle smo postigli pogodak iz prekida, a Dauda je postigao lep gol i mislim da smo sasvim zasluženo slavili – rekao je Lalatović.
Navijači su Vam poslali direktnu poruku “ostani Lalate”?
– Nemam ništa protiv da ostanem, ako budemo mogli da napravimo tim, pričao sam sa upravom, do utakmice sa Vojvodinom. Moramo da napravimo dobru ekipu. Ostaću ako se ispune neki uslovi, imam drugih ponuda, ali ćemo videti, ima vremena. I sledeće sezone ispadaju četiri tima, biće najteža sezona u istoriji Super lige. Želim da ostanem u Pazaru, zasad se pregovara, sve zavisi od situacije u klubu. Želim da ostavim Pazar u ligi, neće biti lako, jedno su želje, a drugo mogućnosti Novog Pazara.
Šta je zapravo problem, šta je Vaš cilj u vidu ostanka u Novom Pazaru?
– Imam platu kakvu sam imao u Lučanima, ništa to nije spektakularno. Problem su cene, igrači traže više novca, da li smo mi u stanju zbog našeg budžeta. Voleo bih da država i nama pomogne, da možemo da se igramo protiv najvećih klubova. Ne mora protiv Crvene zvezde i Partizana, već ekipa koje konkurišu za plej-of.
Šta razlikuje Novi Pazar od vodećih timova, u čemu zaostaje?
– Nama je jako teško, imamo i pravilo bonus igrača. To više ide na ruku Zvezdi, Partizanu, ekipama koje imaju veće budžete i više novca. Oni su tu u prednosti. Ovi manji klubovi, mislim po budžetu, mi ćemo da drhtimo do poslednjeg kola. Svi će igrači ići tamo gde su veće plate, to nije dobra situacija za Novi Pazar i prelepi grad u kojem svi žive za fudbal. Fikret mi je rekao da sve zavisi da li ćemo imati budžet. Ako ne bude bilo pomoći, klub neće biti u situaciji da dovodi igrače i mene ostavi. Ja ovde platu ne tražim, kakvu sam imao u Nišu, Lučanima, Mladosti GAT, ne kao u Čukaričkom, Vojvodini. Ono što zaslužujem, zbog Pazara sam smanjio.
Kako biste opisali početak u Pazaru, euforija kakva se ne pamti?
– Bilo je fenomenalno, mislim da bi se tako i nastavilo, samo da mi se igrači nisu povredili. U prvih sedam utakmica smo imali ceo tim. Imao sam Marinkovića, falio je Abi, Stoisavljević, Miletić… Svi su igrali 90 minuta. Da se oni nisu povredili, mi bismo sigurno igrali Evropu. Ušli su igrači koji su imali manju minutažu, ušli su u tu mašinu, veliki broj utakmica.
Kakav je sada period za Vas i klub, bez ambicija za međunarodnu scenu, ali sezona i dalje traje?
– Teško je ostati bez Evrope… Ali, isto tako i motivisati igrače, dolazi kraj sezone, vidite kako je u Crvenoj zvezdi, osvojili su titulu, Stankoviću je sada teško da motiviše igrače da igraju kao u derbiju. Zvezdi želim stalno da osvaja titulu, ali bi bilo dobro da to čini dva-tri kola pre kraja, a ne deset… Za to su potrebni veći budžeti drugih klubova. Nije dobro ni za koga to.
U Kupu Srbije stali ste u četvrtfinalu, od svih protivnika baš Zvezda?
– To je bio maler, od pet drugoligaša mi izvučemo Crvenu zvezdu – to nema nigde. Zvezda je fenomenalna, nije lako igrati protiv nje, nismo se obrukali, dobro smo odigrali, kao i protiv Partizana. Jednom smo igrali 3:2, drugi put u Beogradu smo izgubili 2:1, postigli smo jedan gol koji nam je poništen, da li je bio regularan ili ne – ne znam, ali mi smo igrali dobro. Zadovoljan sam time što sam postigao, ostali smo bez četiri igrača, i imali smo mnogo fudbalera kojima ističe ugovor, kada se sve pogleda – ovo je dobra polusezona. Prvi put je Novi Pazar u istoriji pobedio Zvezdu na Marakani.
Da li ste gledali finale Kupa Srbije? Vojvodina je odigrala poprilično slično ekipi Novog Pazara?
– Gledao sam utakmicu. Čuo sam da su mu rekli da pokuša da prepiše recept Lalatovića kako je pobedio Zvezdu sa Pazarom. To mu je rekao predsednik Zbiljić – „pokušaj da uzmeš recept Lalatovića“. Čestitam Zvezdi, Vojvodina je bila odlična, ko god da je osvojio bilo bi zasluženo. Slično finale kao kada sam ja osvojio sa Vojvodinom, bilo je 2:2, onda bez golova u produžecima, na kraju smo slavili na penale.
Kada biste mogli da zamišljate, kako bi izgledao put Novog Pazara do trofeja?
– Zato me duša boli, nisu se neki stvari poklopile. Mislim da smo mogli da napravimo najuspešniju sezonu u istoriji Pazara. Igrali bismo finale Kupa, u finalu sa Vojvodinom bi bilo 50-50, ali kažem… Dosta toga se nije poklopilo, međutim, zadovoljan sa svim stvarima koje smo uradili.
Koliko je teško biti trener tima sa manjim budžetom, s obzirom da ste vodili Crvenu zvezdu, Vojvodinu…?
– Nije lako, voleo bih da vidim neke trenere na mom mestu. Nije lako biti trener u Srbiji, ali kada imaš veći budžet i ogroman fond igrača, lakše je. Ali, u Pazaru je milina raditi, divan je grad, mesto koje živi za fudbal. Teško je jer ne znaš kada će doći igrač, s obzirom na finansije, da li može doći pre priprema, pa da li će biti spreman za početak sezone. Nije to lako, ali navikao sam da radim u teškim okolnostima. Niko me ne pita, ako ne napravim rezultat „kriv sam“, ako napravim onda će reći da je to slučajno, pričam u globalu da se razumemo. Ništa u životu nije slučajno, 50 odsto pobeda ne može ni Murinjo da ima, tako da ništa ne može biti slučajno.
Kako je živeti u Novom Pazaru, kakav je grad? Po koja reč i o navijačima…
– Sve je pozitivno ovde, i što se kluba tiče. Ljudi su zadovoljni kako Pazar igra, kako se bori. Bilo je malo nezadovoljstva. Govorim momcima da moraju da igraju i postave nogu kada treba, barem i sebe povredili. Da pokažete navijačima i svima koliko volite klub, ako uđemo tako da možemo sve da pobedimo. Ne sa 100 odsto, nego 200, da se gine i ide na svaku loptu. Svaki trening, svaki kilometar da se pretrči, onda će lako biti na utakmicama. Komentari su dobri, ljudi žele da ostanem, ali ćemo videti.
– Svakom bih poželeo da dođe ovde, meni je lepo. Kafići su puni, ljudi su sjajni, ovde obožavaju fudbal, vole igrače, trener, nema auta na ulici kada igra Novi Pazar. Svi gledaju klub, navijaju za Pazar. Nijedan najmanji problem nisam imao, prelepo je ovde, svakom preporučujem da vidi kako je ovde i da je prelepo – poručio je Lalatović.
Fikret Međedović: Pobeda nad Zvezdom je zalečila neke rane.
Potom smo o Novom Pazaru nastavili priču sa generalnim direktorom Fikretom Međedovićem.
– Uvek je žal za Evropom, Novi Pazar uvek cilja na najveću poziciju. Posle prošle sezone, svi su sanjali da možemo da ponovimo isti rezultat, neki su se potajno nadali da izborimo plasman u Evropu, pa da možda za razliku od prošle sezone dobijemo nekog lakšeg protivnika i da probamo da napravimo iskorak. Ove godine nismo uspeli, Železničar je zasluženo četvrti i želimo im svu sreću da nas predstavljaju u što boljem svetlu, kako bi možda i doneli bodove za bolji nacionalni koeficijent.
Koliko za Vas znači slavlje na Marakani?
– U Novom Pazaru je pobeda nad Zvezdom zalečila neke rane, nikada je nismo pobedili, uspeli smo to sada – na neki način, da ne budem bezobrazan, ali smo više žečleli. Igrači Zvezde su bili možda glavama na odmoru ili finalu Kupa. Odigrali su jednu sjajnu utakmicu u Loznici, bio je odličan meč, osvojila je duplu krunu, ovim putem joj čestitam. Mislim da je ona daleko, daleko ispred svih. Stoga, pobeda Novog Pazara je dodala veliku vrednost našem timu. Pazar raste iz dana u dan, na svim frontovima, priča se sa poštovanjem i u superlativu, sada igrači žele da dolaze, znaju da je ovde dobra sredina za njihovo razvijanje.
Poznati ste po “lokalpatriotizmu”, opišite nam malo to…
– Novi Pazar je jedini grad u kojem se navija samo za klub iz grada. Ne znam da li postoji mesto u državi… U svim drugim gradovima dolaze ljudi normalno u crveno-belim ili crno-belim majicama, što je donekle legitimno – reč je o dva naša najveća kluba. Ali, u Novom Pazaru nije tako, nemoguće je, mislim da bi trebalo da bude toga više. Da bude više Novih Pazara u više vrućih terena. Super liga nije ista bez Novog Pazara i sa njim.
Koliko je zahtevno bilo na početku sezone, nosili ste breme od prošle sezone?
– Teško je bilo, a još teže kada se čitaju neki naslovi „Novi Pazar se raspada“. Mi smo radili temeljno, mirno i pošteno, malo ispod radara, nismo se eksponirali previše, bili smo pravi mali atomski mravi. Nije slučajno došao uspeh ove godine, prošle… Sve to traje dugo. Davno su se postavili temelji za moderan i evropski Novi Pazar. Neko je davno imao viziju, a to je gospodin Rasim Ljajić. Govorio nam je da ćemo igrati Evropu, mi mu nismo verovali, posadio nam je zdrave temelje i pobednički mentalitet. Ništa nije slučajno, ovo je domaćinski klub, svi navijaju za njega, vreme u gradu staje, ovo je klub što je nešto više od ostalih kluba – ne računajući dva ili tri kluba najveća u državi.
Kako je došlo uopšte do toga da Novi Pazar ima stadion za Evropu, prvi izveštaji nisu slutili na dobro?
– Ukratko samo da približim narodu. Došao je gospodin iz Finske, delegat UEFA, tu je možda bilo i 70 stavki da se ispravi kako bismo igrali u Evropi. Mi smo objavili akciju, bukvalno je ceo Novi Pazar stao, sve firme su stale, mi smo za 25 dana doterali teren tako da kada sam poslao slike istom gospodinu, odgovorio mi je da bi voleo da dođe ponovo da pogleda, jer je smatrao da je to nemoguće učiniti za tako kratko vreme. E, to je Novi Pazar. Mnogi su radili besplatno, rekli su da je to njihov doprinos klubu.
Da li je ovde posebna navijačka kultura?
– Nema ni u Beogradu, jer smo mi svi ovde naučeni kao mali, dete sam Novog Pazara. Ovde kada se igra, svi idemo iz delova grada peške na stadionu, kupuju se karte i svi navijaju za Novi Pazar. Ne postoji ništa drugo što je bitno. Nema veze ko je protivnik.
Koliko je težak momenat bio odlazak Vladimira Gaćinovića?
– Gaćinović je posle utakmice sa Spartakom pozvao mene, imali smo potresan sastanak i rekao je da više ne može. Da ga je potrošio, razboleo, da ga je učinio najsrećnijim na svetu, ali je ovde postao veliki pritisak. Otišao je na najpošteniji način. Rekao je da zakažemo konferenciju za štampu, on je detaljno sve rekao, da mu je potreban odmor. On je to potvrdio, provereno znam da je imao nekoliko ponuda klubova, ali vidite da nije ništa prihvatio, da nije u stanju da trenutno preuzme klub. Morao je da napravi pauzu.
– Bilo je teško, ali kada mi je to rekao, znali smo da moramo da tražimo trenera. Zvali smo Lalatovića, koji je prihvatio naš poziv, napravio niz ffenomenalnih rezultata, ušli smo u plej-of, do poslednjeg trenutka smo se borili za Evropu, ali nismo imali sreće. Evo tek protiv Železničara čemo imati kompletan sastav, pa vi vidite kada je to.
Koliko znači duža klupa i zdravlje fidbalera?
– Razlika je između Crvene zvezde, Partizana i Vojvodine. Imaš to što imaš, sa tim se boriš. Prošle godine kada smo se borili, nijedan igrač se nije povredio. U jednom trenutku smo ostali bez pet igrača iz prve postave. Borili smo se kao lavovi, prezentovali Pazar na dobar način, sve pokazuje pobeda protiv Zvezde.
Da li ste verovali da ponovo možete do istorije?
– Ovde posle dve pobede imate odmah euforiju, imperativ Evrope. Kada ste četvrti, morate ka tome stremiti. Možda je bila i veća euforija, mi smo prošle godine imali mnogo manje bodova. Ušli smo kao osmi u plej-of, a sada kao peti. Igrali smo dobar fudbal, nismo slučajno pobedili TSC, Vojvodinu, OFK Beograd, nije ništa bilo slučajno. U Novom Pazaru se živi za fudbal, uvek je euforija, sada je… Bilo utakmice ili prelazni rok.
O saradnji sa Nenadom Lalatovićem?
– Moram da kažem da sam pozitivno iznenađen i da sam imao lično fenomenalnu saradnju sa Lalatovićem. Posvećen je, on je pre svega otac tim igračima, razumeo ih je, oni su njemu vratili igračima. Mislim da je jedan od najboljih trenera u Srbiji. U narednim danima ćemo rešiti taj status. Kad pričamo, često volimo da kažemo da ga je Pazar preporodio, vidite kako izgleda. On je vrhunski čovek, motivator… Novi Pazar i Lalatović su se preporodili, zagrlili smo ga, kao i on nas, bio je hit prvenstva.
Kružile su glasine da ste upozoreni na to da će trener preskakati treninge, da li se to uopšte desilo za četiri meseca?
– Nijedan trening nije propustio, od meseca februara. Nije ni zakasnio. Čak i u momentima kada smo davali slobodno, on je ostajao u Novom Pazaru, sve što se priča o Nenadu Lalatoviću negativno, to je velika laž. Veliki je profesionalac, mogu da kažem samo najbolje.
Šta je Novi Pazar?
– Novi Pazar je sinonim za fudbal, postaje brend srpskog fudbala. Novi Pazar nisu više mantije, ćevapi i farmerke. Svi sada prvo pomisle na klub, teren, publiku. Mnogo mi prija, odlično je raditi u ovakvim uslovima, zaista smo svi puni energije, i dok god bude tako bićemo ovakvi što oslikava tabela u poslednje dve godine.
Koliko je teško “manjim” klubovima sa pravilom bonus igrača, ali i koliko neophodno za srpski fudbal?
– To pravilo podržavam apsolutno. I da se ukinu bonus igrači, svima nama je jasno da možemo da funkcionišemo samo sa mladim igračima. Bilo koje da su godište. Da samo njihovim prodajama možemo da funkcionišemo, jednostavno je to realnost. Svet ostaje na mladima. Podržavao neko ili ne, to je realnost, niko neće pitati za starijeg fudbalera, ako imate mladog igrača on vam je na tržištu i on će vam obezbediti sredstva za dalje funkcionisanje.
U svom klubu imate jednog takvog talenta – Ahmed Hadžimujović?
– On je dete Pazara. Odigrao je skoro sve utakmice. Sazreo je i mislim da nema ni promil šanse da ostane sledeće godine, mi ćemo morati da napravimo transfer, ali ga sigurno nećemo pustiti ispod sume koju smo zacrtali.
Nova sezona Super lige Srbije, ispadaju četiri tima od 14?
– Biće najteža u istoriji. Za ekipe koje su uvek negde u sredini, koje pretenduju za nešto više. Biće pest ekipa u plej-ofu, a osam u plej-autu, boriće se više od pola lige za opstanak. Ko bude tada opstao, mislim da ima dobre izgleda da se posveti rastu kluba i imidžu, ima utaban put za neku dugoročniju budućnost. Biće veoma teško, moraće pažljivo da se radi, neće biti mesta za grešku.
Da li ste već sada započeli pripreme za novu sezonu?
– Uveliko smo krenuli u spremanje za sledeću sezonu. Neću pominjati imena, zaključili smo dva dobra pojačanja, ali otom-potom. Kada se otvori prelazni rok i završe se takmičenja. Moraćemo do 10. juna da dovedemo četiri-pet kapitalnih pojačanja i još da vidimo do odlaska na pripreme, u zavisnosti kako budemo krenuli prozivku – izjavio je Međedović.









